Podestýlka

aneb co dát na dno klece... Tato otázka mě poměrně dlouho zajímala a tak jsem se vydala cestou vyzkušet co bude nejvíce vyhovovat. Každá podestýlka má sva plus i mínus. Každému vyhovuje něco jiného, takže je pravděpodobně potřeba vyzkoušet, co bude Vám a Vašemu zvířátku vyhovovat. Předem jen upozorním na to, co již bylo mnohokrát řečeno: činčila je hlodavec a hlodá vše, ráda cupuje a ráda ochutnává.. proto nikdy nepoužívejte bentonitové podestýlky ani silikáty - mohly by Vám činčilu zabít.

Holbiny

Jedna z nejekonomičtějších podestýlek. Tato podestýlka je jakousi klasikou při chovu hlodavců. Hobliny můžete sehnat buď klasické nebo bezprašné - ty bývají většinou velké. Bezprašné velké hobliny se mi osvědčily více, protože tolik nepadají z klece ven, ale jsou o něco dražší. Výhoda hoblin je jejich velká dostupnost. Bohužel absorbce tekutin není nijak slavná, takže je potřeba klec častěji čistit. Hobliny brzy začnou být cítit a v místnosti je větší vlhkost. Pokud není prostor kde je zvíře dobře větraný, může zmíěná vhkost způsobit plíseň kožíšku. Pokud je však prostor dobře větraný a klec je pravidelně čištěná, není důvod pro to tento levný druh podestýlky nevyužít. Osobně doporučuji hobliny velké a bezprašné (malé hobliny se hodně vyhrabávají z klece ven a je z nich více nepořádku, můj subjektivní dojem je, že dříve smrdí)

Dřevěné pelety

Výhoda i nevýhoda peletek spočívá v jejich váze. Na manipulaci jsou poměrně těžké. Ať už se jedná o nastýlání nebo o vynášení odpadu. Vzhledem k objemu mají vysokou váhu. Na druhou stranu je tento fakt velmi příznivý, pokud chcete použít záchodek pro činčilu. Peletky z něj vypadávají jen minimálně, drží se uvnitř a tak zajišťují optimální absorbci tekutin a jsou stále na stejném místě. Při počůrání se rozpadají na piliny. Při čištění celkem práší. Vydrží ale poměrně dlouho a tak jsou velmi oblíbeným druhem podestýlky. Mohou však u zvířat způsobovat otlaky, což však většinou u činčily nenastane, neboť tato zvířata tráví většinu dne na poličkách. Za sebe tedy můžu dřevěné peletky vřele doporučit.

Konopné pazdeří

S touto bezprašnou podestýlkou jsem byla velmi spokojena. Výborná absorbce tekutin a eliminace nepříjemného zápachu. Nevýhodu je však její vyšší cena.

Cats best Öko plus

Jedná se o hrudkující podestýlku, která je díky použitým materiálům vhodná i pro činčily. Tato podestýlka je vyrobena ze dřeva. díky tomu, že se jedná o hrudkující podestýlku, stačí pravidelně vybírat hrudky pomocí lopatky na vybírání kočičích záchodků (doporučuji lopatku na hrubou podestýlku). Podestýlka má poměrně dobrou nasákavost, avšak vzhledem k malému objemu vylučované moči jsou krudky vemi malé a bohužel né úplně kompaktní. Při každém vybírání hrudek tak malá část znečištěné podestýlky zůstává v kleci. Při použití tohoto druhu steliva doporučuji použít výrazně menší vrstvu než je uvedeno v návodu (cca 1-2cm), vybírat hrudky a podestýlku nedosypávat ale pouze ubírat. Bohužel bobky činčil jsou malé a tudíž zůstávají v podestýlce, takže je efektivní podestýlku po určité době celou vyměnit a odstranit tak i tuhé výkaly. Tohle stelivo není prašné a při pravidelném vybírání hrudek není cítit.

Green cat

Toto stelivo má podobné vlastnosti jako Cats Best Öko plus. Je však vyrobeno z kukuřice. Jeho nasákavost je poměrně dobrá. Při použití menší vrstvy moč ptoreče na dno a zde utvoří "koláč". Vytvořená hrudka je poměrně kompaktní, avšak pokud se nevybírá pravidelně, přilepí se ke dnu klece a musí se odstranit špachtlí. Pokud je však o podestýlku pravidelně pečováno, čistí se velmi dobře.

 

Poměrně hodně se mi osvědčilo smíchání Green Cat a Cats Best Öko plus v poměru cca 1:1. Dosáhlo se tak ideální konzistence hrudek. Je však stále třeba podestýlku pravidelně čistit. Spotřeba steliva však díky zmíěným vlastnostem není nijak extrémní.

Asan

Výhodou této podestýlky je její absolutní bezprašnost. Jedná se granulky vyrobené z buničiny, takže velmi dobře vsakuje tekutiny. Výborn ěse hodí pod zvířátka po různých operacích nebo když má zvířátko nějakou ránu, do které se nesmí nic dostat. V těchto případech je to výborná alternativa ručníku. Nevýhodu je, že podestýlka je poměrně lehká a tak se snadno vyhazuje z klece. Pod činčilkou mi však přišlo, že je poměrně brzo cítit a tudíž je potřeba ji častěji měnit. Vzhledem ke své nízké váze se však obtížně vybírají jen počůraná místa, neboť špinavá podestýlka se promísí s čistou a tak nelze příliš efektivně provádět částečné čištění klece. Co se Asanu týče vyrábí se ve dvou provedeních. Asan Cat a Asan Pet. Rozdíl je však pouze v obalu a obsah obou je shodný. Nemusíte se tedy děsit kočičky na obalu.

 

Lněná podestýlka

Strukturou tato podestýlka připomíná jemnou řezanou slámu. Výborně saje, ale vzhledem k jemnosti hodně padá z klecí ven. Po vyzkoušení jsem s ní byla velmi spokojená. Doporučuji však stlát nižší vrstvu a častěji čistit (asi 1x za týden). V případě, že dáte do klece příliš vysokou vrstvu, smíchá se znečištěná podestýlka s čistou a následná spotřeba při čištění je poměrně vysoká.

Lněná podestýlka je sice jemá a tudíž lítá z klece, ale i tak jsem s ní byla hodně spokojená, je měkká a teplá, takže se v ní dobře sedí mláďatům.