Pořízení činčily

Nákup zvířete

Možností, kde koupit činčilku je několik. Můžete si pro ni zajít do zverimexu, vybrat si nějakou na činčilí farmě, případě si zvířátko koupit od chovatele.

Každá možnost s sebou nese určitá pozitiva i negativa. Jedno je však společné. Vždy je potřeba si zvíře pořádně prohlédout a následně se rozhodnout, jestli je to pravé.

Vždy je potřeba zvířátko prohlédnout, jestli nemá plíseň (stroupkatá holá místa v srsti), případně jestli nemá průjem (může značit buď nevyhovující stravu nebo co hůř nějaké onemocnění). Chvilku zvířátko pozoruje, jestli je aktivní a není apatické.

Nákup od chovatele má mnoho pozitiv. Zvířátko si zde můžete v klidu prohlédnout, podívat se z jakých podmínek pochází. Pokud jsou v kleci na poličkách rozšlapané bobky, může to značit nějaký problém se zažíváním případně i střevní parazity. Správný chovatel Vám vždy dá ke zvířeti alespoň trochu krmení na které je činčilka zvyklá. Zároveň s tím, většina chovatelů Vám poskytne určitý chovatelský servis (můžete chovateli napsat o rady, případně se na něj obrátit v případě, že si s něčím nevíte rady. Většina chovatelů předává spolu s činčilou výpis předků nebo chcete-li rodokmen, průkaz původu. Tři názvy ale v podstatě se jedná vždy o to samé. Jedná se o dokument, který by neměl nijak navyšovat cenu zvířete (u činčil není nic jako u psů nebo u koček tzv. "papírová a nepapírová zvířata), bertet tyto "rodokmey" jako informaci o předcích zvířete, které Vám pomohou vyhnout se příbuzenské plemenitbě a nevhodnému křížení. Ať už je tento papír nazván jakkoli a ať už je uvedeno, že je oficiální nebo neoficiální, má vždy stejnou vypovídací hodnotu, pokud je vystaven solidním chovatelem. Při nákupu od chovatele máte zároveň většinou možnost nechat si před vlastními zraky zvířátko zvážit a tak váhu porovnat s věkem a tak zjistit, zda je váha odpovídající. (nekupujte zvíře mladší osmi týdnů a s váhou nižší než 250g - mladší a menší zvířata by se velmi špatně adaptovala na nové prostředí)

 

Neváhejte se chovatele kdykoli na cokoli zeptat. Vždy si s sebou vyžádejte alespoň vzorek původního krmení. Pokud ke zvířeti nedostanete nějaký papír, napište si kdy se činčilka narodila a jaké má rodiče. Vybírejte zvířata zdravá a čilá.

 

 

 

První dny v novém domově

Co je důležité když přinesete novou činčilku domů je nechat ji v klidu, aby se mohla adaptovat na nové prostředí. Alespoň týden čičnilku nepouštějte z klece a pomalu ji přivykejte na svoji ruku v kleci. Používejte výhradně krmivo, na které bylo zvíře zvyklé u původního majitele a pokud máte možnost přidejte do napáječky b-komplex (1tbl na 1l vody). Zhruba po týdnu začněte do krmení které jste dostali s sebou přimíchávat vlastní krmení, které chcete činčilce podávat. Přechod na nové granulky je potřeba udělat velmi pomalu a opatrně, jinak hrozí zažívací problémy.

 

Pokud již nějakou činčilu doma máte, dejte novou do jiné klece ideálně v jiné místnosti. Tomuto se říká karanténa. Ta by měla probíhat zhruba jeden měsíc. Rozná onemocnění se mohou projevit právě až po převozu v důsledku stresu z cesty. Karanténa není povinná, ale rozhodně se doporučuje. Některé příběhy podceněné karatény pak končí nákazou celého chovu, takže rozhodně doporučuji dodržovat následující pravidla: nedávat zvíře do místnosti kde už něajké činčily jsou, zamezit kontaktu činčily s jinými domácími mazlíčky, pravidelně sledovat stav zvířete, podat probiotika (ProtexinProfessional, Protexin BioLapis), po kontaktu se zvířetem si umýt/vydesinfikovat ruce, nepoužívat stejné náčinní na čištění karantenní klece a klece s ostatními zvířaty nebo vždy řádně vydesinfikovat. Pokud se v průběhu karantény vyskytnou u zvířete problémy, neváhejte kontaktovat chovatele. Jistě Vám poradí jak daný problém řešit, případně navrhe sám řešení.