Krmení

Základ stravy by mělo tvořit seno a granule pro činčily. Pamlsků je na trhu nepřeberné množství. Samozřejmě vždy je třeba zajistit dostatek čerstvé vody (ideálně v napaječce s kovovým pítkem)

Granule

Výrobců granulí je mnoho. Granulky se liší použitými surovinami, složením jednotlivých živin, množstvím vitamínů a hlavně cenou. Dovážené granulky jsou většinou dražší. Je však na Vás, jaké konkrétní zvolíte a budete předkládat svojí činčilce. Můžete nechat výběr i přímo na Vašem zvířátku (například namíchat dva druhy granulek a zjistit, které jí budou chutnat víc), nedivte se však, když si činčilky nevybere granulky, které jsou podle Vás ty nejlepší... Nemusí jí chutnat.

Vždy, když přecházíte na nové granulky, přidávejte nové krmení do starého a alespoň týden krmení míchejte. Postupný přechod na novou stravu zajistí správné trávení a postupné přivykání na nové granulky. Náhlá změna stravy může vyvolat zažívací obtíže.

Seno

Když jsem se snažila zjsitit, co vlastně činčilky jedí ve volné přírodě nalezla jsem i odpověď na otázku, jaké seno jim zřejmě bude chutnat nejvíce. Toto zjištění jsem si dále ověřila přímo na svých zvířatech. A jaký je závěr? Moje činčily preferují seno tvrdší, vícedruhové. Tudíž optimální seno je seno luční, kde si jejich mlsné jazýčky příjdou na své. Zároveň s tím však nemají příliš rády jemné měkké seno. Nemohu tvrdit, že měkčí seo nejí, nebo že ho nebudou některé čičily preferovat. Krásný příklad u mých zvířat byl, když dostali do klece dvě hromádky sena. První hromádka byla domácí seo ze zahrádky, jemné, měkké, voňavé a krásně zelené. Druhou hromádku tvořilo seno "od koní", tvrdší stébla strukturou podobající se slámě s barvou nažloutlou a né příliš silnou vůní. Činčily se nejdřív vrhnuly na seno domácí, ze kterého si vytahali veškeré bylinky a lístečky ale následně začly pracovat na druhé hromádce, kterou do rána zpracovaly celou a zahradní seno pouze potahaly po kleci po té co z něj vydolovali bylinky.